luni, 4 ianuarie 2010

Sepsi la Benfica, Zicu la Kuban!

Tuttomercato anunță astăzi, 04.01.2010, că fundașul László Sepsi (23 de ani) revine la Benfica Lisabona, după o jumătate de an petrecută la Racing Santander (fusese împrumutat pe un an). Tot astăzi, Marian Iancu anunță cu surle și trâmbițe că l-a adus pe László Sepsi la FC Timișoara, pe 1.500.000 EURO, și că jucătorul va avea un salariu de 800.000 EURO pentru cei 5 ani de contract (n.r. 160.000/an). Iancu declară că avea nevoie de Sepsi întrucât frații Karamian sunt în ultimul an de contract. Întrebarea ar fi pe cine să credem, știind cum sunt ”transferați” jucătorii de către mass-media din România și conducătorii din fotbalul românesc.
În altă ordine de idei, Ianis Zicu a ajuns la Kuban Krasnodar (liga a 2-a din Rusia), antrenată de românul Dan Petrescu, anunță Tuttomercato. Mijlocașul Dinamovist, în vârstă de 26 de ani a fost transferat la Kuban contra sumei de 500.000 EURO. Iar lista lui ”Schindler” Dan Petrescu nu se oprește aici, acesta având intenția de a-i aduce și pe Dorin Goian (Palermo), Adrian Cristea (Dinamo), George Galamaz, Marius Bilașco, Dănuț Maftei (Unirea Urziceni), și pe Gigel Bucur de la FC Timișoara. Acum se mai problema dacă afirmația făcută de Dan Petrescu pt. cotidianul ProSport, cum că n-ar fi exclus să vină în vară la Steaua, este sinceră și realistă. Asta deoarece Dan Petrescu a semnat pe 3 ani cu Kuban Krasnodar, cu posibilitate de prelungire pe încă 2 ani. Și asta nu-i tot : rușii sunt dispuși să investească 7 mil. EURO în transferuri. Transferuri pe care Dan Petrescu le va face. Cu atâția bani investiți în echipă plus 750.000 EURO cât va lua Dan Petrescu până la jumătatea sezonului (căci a semnat cu rușii pe 1,5 mil. euro/an), deci în total 7.750.000 de euro investiți, nu cred că-i vor da rușii drumul așa ușor ”bursucului”.

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu

Vă rugăm să nu folosiţi cuvinte vulgare. Altfel, voi fi nevoit să şterg comentariile.