joi, 19 ianuarie 2012

Au fost din nou Messiriaşi!


                 Barcelona indestructibilă! Nu s-a inventat încă echipa care să-l învingă pe Pep. Mihai Stoica susţine că în viaţa lui nu a văzut echipă cu o aşa continuitate, cum este Barcelona. E clar : atâta timp cât Mourinho rămâne la Madrid şi Guardiola rămâne la Barcelona, Real nu va câştiga niciodată. Rămâne de văzut dacă în campionat va reuşi Real să rămână în frunte sau va reveni Barcelona. Iar cu o victorie acasă în campionar, barca cred că ia şi titlul. Realul ca de obicei conduce ('12 C. Ronaldo), dar ia bătaie ('49 C.Puyol, '77 E.Abidal). Pepe, dur ca de obicei, a fost înlocuit la timp de Mourinho, neapucând să ia roşu şi de data asta, deşi la o fază merita acest lucru, când l-a călcat pe Messi, acesta din urmă find la pământ.
                 Returul se va disputa săptămâna viitoare, dar Barcelona este 80% calificată. Peste 70% posesie pentru catalani, aceştia atacând imediat după primirea golului. Real Madrid a jucat catenaccio după marcarea golului, retrăgându-se de parcă erau în minutele de prelungiri. După egalare, Mourinho i-a scos pe Lassana Diarra şi pe Gonzalo Higuaín, introducându-i pe Callejón şi pe Ozil. După preluarea conducerii de către Barcelona, în min. 79 a ieşit Pepe şi a intrat Granero. Realul nu a reuşit nimic şi meciul s-a terminat cu 2-1 pentru cei mai buni. Guardiola este diplomat; spune că nu a văzut imaginile de la gestul lui Pepe, şi spune că trebuie să fie prudenţi pentru retur. Josep Guardiola un om diplomat şi cu bun simţ, şi un antrenor foarte bun. Oricât de bună ar fi o echipă şi orice transferuri ai face, să câştigi împotriva principalei rivale de atâtea ori şi să te menţii acolo sus atâţia ani, trebuie să fii foarte bun ca antrenor.
                  În celelalte meciuri, echipa de liga a III-a Mirandésa condus la Barcelona cu 2-0, dar cei de la Espanyol u întors scorul în 5 minute, câştigând cu 3-2.La Bilbao, gazdele de la Athletic s-au impus cu 2-0, luând o opţiune serioasă în vederea calificării. Mâine, în direct la DigiSport 1, se vor întâlni FC Valencia şi Levante, pe Mestalla. Meciurile contează pentru sferturile de finală ale Cupei Regelui şi se dispută după sistemul tur-retur. Returul se va disputa săptămâna viitoare. În caz de egalitate totală (inclusiv golurile în deplasare) se vor disputa prelungiri, şi apoi în caz că egalitatea persistă, se vor executa lovituri de pedeapsă.

miercuri, 18 ianuarie 2012

Steaua riscă excluderea din campionat!

Conform ROAF, orice club din Liga 1 şi a 2-a este obligat să participe cu minimum o echipă la fiecare dintre categoriile de juniori (A, B, C, D şi E), deci să aibă minim 5 echipe de juniori pt. a primi licenţă. La Steaua, echipele de juniori sunt lăsate baltă de finanţatorul George Becali, pentru care e mai ieftin să scoată mai mulţi bani din buzunar pentru transferuri decât să investească în juniori. Aceştia pleacă de la Steaua ca potârnichile, încotro văd cu ochii, ba pe la Dinamo, ba prin alte părţi, în timp ce Becali înjură jurnalişti (ascultă AICI). Dacă Steaua nu rezolvă problema până la reluarea campionatului (n.r. 25.02), Steaua riscă de la neprogramare la excluderea din campionat.