În altă ordine de idei, patronul Stelei se întreba cine-i George Florescu şi ce caută la naţională? Ceea ce nu ştie este că George Florescu avea evoluţii apreciabile cu Midtjylland, iar anul ăsta s-a transferat la echipa Alania Vladicavcaz, antrenată de Rednic. A marcat un gol pentru naţionala României în amicalul cu Honduras.
O greşeală a FRF-ului ar fi modul de stimulare a jucătorilor : primele se dădeau doar dacă naţionala acumula 9 puncte după primele 3 meciuri, deci dacă România nu ar fi învins Albania şi Belarus dar nu ar fi învins Franţa, nu luau nici o primă. Şi atuncea ne mirăm că jucătorii sunt nervoşi şi demoralizaţi, şi nu îşi dau silinţa la naţională, fiind departe de forma pe care o arată la cluburile la care sunt legitimaţi.
Altă problemă : Mutu şi Chivu! Fără ei, naţionala e moartă! Toţi îl aşteaptă pe Mutu la naţională ca pe un slavamar pentru naţionala care se îneacă! Dar dacă Mutu, presupunând că n-ar fi fost suspendat, vedea vreo două galbene în amicalele cu Ucraina şi Honduras, ca să nu joace cu Albania? Că aşa a făcut şi cu Serbia, căutând un galben ca să fie scutit de meciul cu Faeroe, ca şi Chivu de altfel. Dar Mutu avea un galben încasat în turul cu Serbia din acelaşi an 2009, în timp ce Chivu nu, deci îi trebuia un roşu neapărat, pe care l-a şi obţinut. Că deh! Cum să se murdărească Măria Sa Mutu şi cu Înălţimea Sa Chivu cu Faeroe? Ei sunt jucători de lux pentru meciuri de lux. Pentru ei, naţionala României e un fel de prostituată la care merg doar la meciurile importante ca să le crească cota. Nu mai spunem că marele Chivu, la scorul de 2-0 pentru Serbia, îl ruga pe Dejan Stankovic să se oprească pe motiv că echipele mari nu umilesc, în loc să încerce el să oprească măcelul. Mutu şi Chivu ar trebui să nu mai joace la naţională pentru asta! Ar trebui suspendaţi!!!
România - Franţa, în octombrie. Franţa a dormit cu Belarus, dar s-a trezit cu Bosnia. Pun pariu că dacă juca mai întâi cu Bosnia, pierdea, şi apoi bătea în Belarus. Dar s-au trezit repede, ca orice echipă mare. România poate se va trezi în penultimul meci, cu Belarus. Dar iată clasamentul :
Dar ce tot atâta agitaţie? Am o idee mai bună! Că tot e criză, haideţi să desfiinţam naţionala! Că şi aşa consumă banii de pomană, nu se califică decât din an în Paşti, jucătorii sunt nervoşi, deplasările, amicalele etc. sunt foarte costisitoare...Cel mai bine ar fi să desfiinţăm naţionala şi ştim şi noi de o treabă.


