miercuri, 7 iulie 2010

Germania - Spania, 20:30 CET (21:30 ora României), în direct la TVR 1!


Germania - Spania, un meci al orgoliilor între două echipe cu un parcurs total diferit la acest turneu final. Dacă Germania a tremurat doar în faţa Serbiei, pierzând cu 1-0, Spania a avut mult de tras pentru a obţine calificarea. După un început ezitant, 0-1 cu Elveţia, spaniolii s-au redresat, reuşind să învingă Honduras cu 2-0 şi tremurând serios cu Chile, 2-1 după ce la 2-0 Estrada (Chile) a văzut roşu. În optimi, Spania a învins Portugalia cu 1-0, iar în sferturi Paraguay, tot cu 1-0. Aşadar, spaniolii au ajuns chinuit în semifinale şi cu mari emoţii, în timp ce "panzerele" au defilat. În primul meci au zdrobit Australia cu 4-0, apoi 0-1 cu Serbia, dar s-au calificat fără probleme, 1-0 cu Ghana. În optimi, nemţii au spulberat Anglia lui Capello cu 4-1, apoi 4-0 în sferturi cu Argentina lui Maradona, calificându-se aşadar en-fanfare.
Germania şi Spania s-au mai întâlnit de 20 de ori până acum, nemţii impunându-se de 8 ori, spaniolii de 6 ori, ultima dată pe 29.06.2008, în finala EURO 2008, câştigată de Spanioli cu 1-0 prin golul lui F.Torres, iar 6 dispute s-au terminat la egalitate. Germania are, aşadar cel mai bun atac de la mondiale, în timp ce spaniolii au cele mai numeroase atacuri, dar din păcate multe dintre ele sortite eşecului sau soldate cu ocazii ratate cu seninătate. Fei ca cel mai bun să câştige, deşi s-ar putea să avem parte de prelungiri şi, de ce nu, penalty-uri.

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu

Vă rugăm să nu folosiţi cuvinte vulgare. Altfel, voi fi nevoit să şterg comentariile.